BRACTWO FANTASY

BRACTWO FANTASY

Ogłoszenie

#1 2010-04-18 19:32:23

Wilk

Wódz

1966367
Skąd: Mierzęcice City
Zarejestrowany: 2009-09-24
Posty: 1082
Punktów :   

Bogowie i bóstwa

Mieszkańcy kontynentu oddają cześć wielu bogom, czasami zdarza się że ten sam bóg ma kilka imion w różnych kulturach i przyjmuje kilka postaci. Najbardziej różnice te widać u Nowo i Staroświatowców, którzy w większości oddają cześć tym samym bóstwom jednak pod zupełnie innymi mianami i postaciami. Oto najbardziej kompletna lista bogów jaka kiedykolwiek powstała, jednak nie oznacza to wcale że jest juz zamknięta...

Hirgor, Pan Ognia. Pod tym imieniem czczą go staroświatowcy i przedstawiają najczęściej jako mężczyznę w sile wieku z pochodnią w jednej a mieczem w drugiej ręce odzianego czerwoną togę. Wśród nowoswiatowców zwany jest Ganira i przybiera postać czerwonego smoka, rzadziej młodego mężczyzny z płomieniem w prawej dłoni i odzianego w tunikę koloru czerwonego ze złotym rąbkiem. Jeszcze inaczej jest/był przedstawiany przez shaikanów. Nazywali oni go Shaik Ran i przedstawiali jako młodego rudowłosego mężczyznę z płonącym mieczem w dłoni oraz para ognistych skrzydeł odzianego w złotą zbroję. Częste są również jego wizerunki kiedy to dosiada czarnego smoka z czerwonymi pasami na bokach. taki sam sposób obrazowania miały/mają wilkołaki wyższe, które jednak zwały go Irer. Krasnoludy, które dawniej zamieszkiwały Przymierze zwały go Mirker (nazwa ta dalej jest popularna wśród tej rasy). Hirgor zaś jest mianem nadanym bogowie przez elfy.

Otal, Pan Wody Przedstawiany najczęściej jako wąż morski. Co ciekawe wyobrażenia na temat jego wyglądu są takie same zarówno wśród rdzennych mieszkańców kontynentu jak i przybyszów. Nazywają go jednak różnie. Otal jest nazwą nadana mu przez staroświatowców, nowoswiatowcy nazywają go Jennai i w przeciwieństwie do przybyszów uważają go za boginię a nie boga.

Shayal, pani Powietrza Wśród staroświatowców wyobraża się ją jako młodą kobietę o złotych włosach i niebieskich oczach odziana w zwiewną suknię, najczęściej z gołębiem na reku. Wśród nowoświatowców jest przedstawiana jako dziewczyna o szafirowych oczach wyglądających jakby ciskały gromy z rozwianymi włosami, w sukni ciemnoniebieskiej sukni targanej wichurą i pękiem błyskawic w prawej ręce a orłem na ramieniu lewej.

Ungvar, Pan Ziemi Imię Ungvar nadały mu nowoswiatowe krasnoludy a od nich przejęły je inne ludy zamieszkujące od wiek wieków ten kontynent. Przedstawiany jest wśród nich jako siwobrody krasnolud w pełnej zbroi z kilofem w prawej a diamentem w lewej ręce. Staroświatowcy zwą go Engar i wyobrażają podobnie jednak zamiast kilofa ma w reku topór a zamiast diamentu tarcze z runicznymi symbolami określającymi pracę, walkę i bogactwo.

Gael, Pani Życia Miano takie nadali jest staroswiatowcy, którzy zawsze wyobrażali ją sobie jako kobietę w pełni wieku w sztach kapłanki z wieńcem ze złotych dębowych liści na skroni. Po jej prawicy stoi łania a po lewicy wilk. Leśne elfy nadają jej wygląd młodej, ciężarnej kobiety. Rdzenni mieszkańcy wyobrażają ja sobie jako stateczną matronę w złotej sukni, zwykle siedzącą na diamentowym tronie z lwem leżącym u jej kolan i złotą wagą w ręce, bowiem uważają, ze to właśnie ona będzie sądzić ich po śmierci. Zwą ją oni Bafona. Jeszcze inny wizerunek bogini znajdziemy wśród orków, które nazywają ją Garruna i wyobrażają sobie jako starą orkijską szamankę z orłem na ramieniu.

Iliana, Pani Umysłu i Iluzji. Bogini jest znana pod tym imieniem wśród nowoświatowców od wieków. Zwyczajowo ukazują ją oni jako młoda kobietę o czarnych, długich włosach. odziana najczęściej w tego samego koloru ciężką suknię. Jej oczy maja najczęściej barwę białą ze względu na to że bogini ma być według legend niewidoma. Staroświatowcy nie uznają w ogóle tej bogini a zamiast tego czczą Pana Umysłu i Iluzji, Fenira, który ukazywany jest jako młody mężczyzna, wręcz dziecko odziane w szaty charakterystyczne dla pachołków i chłopców dworskich w dawnym Cesarstwie. W rękach trzyma lustro a na twarzy ma nieodłączny łobuzerski uśmiech.

Athelas, Pan Śmierci Staroświatowcy przedstawiają go jako ponurego starszego mężczyznę o krótkich, białych włosach. Siedzi on najczęściej lekko przygarbiony na dębowym krześle w prawej dłoni trzymając klepsydrę, której cały czas uważnie się przypatruje. lewą dłoń ma wsparta na rękojeści zatkniętego za pas sztyletu, którym odcina duszę zmarłego od ciała. rdzenni mieszkańcy kontynentu przedstawiają go z kolei jako kosciotrupa odzianego w czarny płaszcz, z mieczem przy boku i kruczymi skrzydłami. najczęściej dosiada szkieletowego rumaka lub takiego samego smoka.

Dior, Pan Światła Przez staroświatowców przedstawiany jako błękitny smok lub młody rycerz. Nie uznawany przez Nowoswiatowców, którzy władzę nad światłem przypisują Bafonie.

Mortanor, Pan Ciemności i Zła Staroswiatowcy zawsze wyobrażali go sobie jako rycerza w czarnej zbroi, bez hełmu o czerwonych oczach. zwykle dosiadał piekielnego rumaka lub smoka. Nowoswiatowcy zaś przedstawiają go w postaci upadłego anioła z szablą w dłoni i w długim ciemnym płaszczu. Zgodnie z tradycja nie wymawiają oni jego imienia aby nie ściągnąć na siebie uwagi straszliwego bóstwa.

Syliana, Pani Natury Co ciekawe wszystkie kultury przedstawiają ją podobnie, jako młodą leśną nimfę. Różnice pojawiają się dopiero w jej charakterze. Elfy zarówno nowo jak i staroświatowe, a razem z nimi większość innych ras, widzę w niej bóstwo opiekuńcze, typowo dobre, które wspiera swych wyznawców. Krasnoludy natomiast przedstawiają ją jako wredna istotę czyhającą na życie górników i drwali i przy każdej okazji pozbywa się ich z tego świata. Orkowie widzą w bogini opiekunkę swego ludu i oddają jej największą cześć spośród wszystkich bóstw, większą nawet niż Garrunie.

[b]Elantiven, Pan Równowagi[b] Bóg ten jest czczony jedynie przez rdzennych mieszkańców kontynentu. Staroswiatowcy uważają jego kult za śmieszny zabobon mieszkańców i wyśmiewają się z niego na każdym kroku. Jest to przyczyną ciągłych sporów i walk pomiędzy tymi grupami. Największa świątynia Elantivena znajduje się w sanktuarium, które całe jest poświęcone jego czci i stanowi wyrocznię dla nowoswiatowców. Co ciekawe nie ma żadnych wizerunków boga i próżno szukać jakiegokolwiek opisu jego wyglądu w księgach i podaniach.


Drar Mosra ur jugr Irer hrar!

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi